Każdy, kto doświadczył niefortunnego strzyżenia włosów, z pewnością zadał sobie pytanie: Jak szybko rosną włosy?
Wbrew pozorom nie jest to łatwe pytanie. Wzrost włosów na skórze głowy uzależniony jest od wielu różnych czynników. Trudno znaleźć jedną prawidłową odpowiedź.
Jak szybko rosną włosy na głowie?
W cyklu wzrostu włosa wyróżniamy trzy odrębne fazy. Pierwsza to faza anagenu, czyli okres, w którym dochodzi do powstawania nowych włosów w cebulce włosa. Po niej następuje faza katagenu, czyli okres braku działania i regresji. Wreszcie mamy fazę telogenu, określaną również jako faza spoczynku.
Włosy średnio rosną w tempie od 0.3 do 0.5mm dziennie, w ciągu tygodnia oznacza to przyrost długości włosów w granicach 2,1 do 3,5mm co oznacza, że nasze włosy rosną w ciągu miesiąca około 1.2cm, co daje nam 14,6 cm rocznie. Wpływ na zdrowie i to jak długo rosną włosy mają takie czynniki jak genetyka, hormony, odżywianie i poziom stresu, dlatego ciężko przyjąć konkretną wartość dla każdej osoby.
Okres czasu | Zakres |
Dziennie | 0.3 do 0.5mm |
Tygodniowo | 2.1 do 3.5mm |
Miesięcznie | ok. 1.2cm |
Rocznie | ok. 14,6cm |
Dlaczego włosy nie rosną i wypadają?
Hormony
Wpływ hormonów może być bardzo istotny nie tylko dla wzrostu włosów, ale także ich utraty. Poziom hormonów w czasie ciąży może spowolnić proces wypadania włosów, dzięki czemu fryzura staje się pełniejsza. W okresie poporodowym hormony ponownie wracają do normy i mogą powodować zwiększone wypadanie włosów, ponieważ włosy te wypadają w sposób naturalny.
Stres i choroba
Stres i trauma lub poważna choroba mogą powodować wzmożone wypadanie włosów. Włosy mogą zacząć wypadać kępkami w ciągu kilku tygodni od wystąpienia stresującego wydarzenia. Może to objawiać się dużą ilością włosów, które gromadzą się podczas szczotkowania lub mycia włosów.
Taki rodzaj wypadania włosów ma zwykle charakter tymczasowy, a prawidłowy wzorzec wzrostu włosów powróci w ciągu kilku kolejnych miesięcy.
Żelazo
Działanie żelaza jest kluczowe dla wzrostu włosów. Ferrytyna jest przechowywana w mieszkach włosowych. Niedobory żelaza skutkują wstrzymaniem rozwoju mieszków włosowych i nadmiernym wypadaniem włosów.
Przy niskim poziomie ferrytyna wydostaje się z mieszków włosowych i trafia do krwiobiegu. W związku z tym niski poziom ferrytyny jest często niewykrywalny w badaniu krwi, lecz diagnozę można postawić na podstawie samej utraty włosów.
Żelazo wymaga witaminy A, C, beta-karotenu i wielu innych aminokwasów. Ponadto żelazo jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania hormonów tarczycy. Braki tych substancji mogą opóźniać lub hamować wzrost włosów i przyczyniać się do ich wypadania.
Proces starzenia
Wiek ma znaczący wpływ na włosy. Włosy nie tylko mają tendencję do przerzedzania się i siwienia wraz z wiekiem, ale także zaczynają szybciej wypadać i wolniej rosnąć.
Zarówno łysienie typu męskiego, jak i łysienie typu żeńskiego są schorzeniami związanymi z hormonami, jednak są one również zależne od wieku.
U kobiet łysienie plackowate zwykle zmniejsza gęstość włosów i może powodować odsłonięcie części skóry głowy. Pojawia się zwykle między 30. a 50. rokiem życia.
Wypadanie włosów u mężczyzn rozpoczyna się zwykle około 30. roku życia i czasami może prowadzić do całkowitego wyłysienia przed 60. rokiem życia.
Po czym szybko rosną włosy?
Prawidłowa dieta
W badaniach wykazano, że włosy najlepiej rosną, kiedy spożywamy produkty o działaniu przeciwzapalnym, na przykład tłuste ryby, orzechy czy siemię lniane, zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i kwas gamma-linolenowy (GLA). Jedno z badań wykazało, że dieta wzbogacona w witaminę E zwiększyła wzrost włosów o 34% – witamina E to silny przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny.
Odżywka
Niezależnie od tego, czy używasz doskonałego szamponu do pielęgnacji zniszczonych włosów, jeśli nie stosujesz odżywki za każdym razem, gdy je myjesz, nie robisz tego dobrze.
Przesuszone włosy hamują wzrost, zwiększając ryzyko złamania, zatem ważne jest, by nawilżać pasma w celu przywrócenia białek wzrostu z powrotem do mieszków włosowych. Szukaj formuł nawilżających, które obejmują witaminy wzrostu, takie jak cynk i biotyna.
Dbaj o włosy po umyciu
Twoje włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia, kiedy są jeszcze mokre, dlatego zadbaj o nie, zarówno po umyciu, jak i przed stylizacją. Owiń mokre włosy w turban z miękkiej tkaniny lub delikatnie osusz je miękkim ręcznikiem – nie pocieraj ich ani nie szarp.
Przycinaj włosy
Choć brzmi to nie do końca przekonująco, to właśnie regularne przycinanie stanowi bardzo dobry sposób na wzrost nowych, zdrowszych włosów.
Cięcie nie sprawi, że włosy będą rosły szybciej, lecz pozwoli wyeliminować rozdwojone końcówki i złamania, które mogą wędrować w górę łodygi włosa, uszkadzając pasma i minimalizując objętość.